YiSpecter Adlı Malware Çin Ve Tayvan’daki İOS Kullanıcılarını Etkiliyor

wormy_appleApple yazılımları kapalı sistemlerdir ve kesinlikle virüs yada malware bulaşmaz miti sanırım son zamanlarda epey darbe almaya başladı.Eylül ayı sonunda XcodeGhost ile İOS uygulamalarına sızmayı başaran Çin’li hackerlar bu sefer başka bir kötü amaçlı yazılımla İOS’u tehdit ediyor.

Yine Çinli hackerlar tarafından üretilen YiSpecter adlı malware uygulamaların programlama arayüzlerini (API) kötüye kullanarak cihazlara sızıyor.Şu an için bu kötü amaçlı yazılımdan etkilenen kullanıcılar Çin ve Tayvan’da bulunuyor.

YiSpecter bir kez bulaştığı cihazda istenmeyen uygulamaların yüklenmesine,cihaz içinde bulunan resmi uygulamaların yerine geçmesine,uygulamaların tam ekran reklam göstermesini zorlamasına,Safari’deki yer imlerinin değişmesine ve tabi belki en önemlisi kişisel kullanıcı bilgilerinizin yazılımı yapanların serverlarına gönderilmesine neden oluyor.

WormyApple1

Malware’ı keşfeden Palo Alto Networks yetkilisi yaptığı açıklamada YiSpecter’ın tek başına daha fazla İOS cihazına zarar veremeyeceğini fakat İOS’un koyduğu güvenlik bariyerini ciddi derecede geriye çektiğini belirtti.Buna ek olarak malware’in XcodeGhost ile doğrudan ilintili olduğunu kanıtlayacak bir ipucu olmadığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı