Apple’ın Patent Davası İle Başı Dertte

Apple-Logo2000’li yılların başından beri daha sık görülen ve büyük meblağlı tazminatlarla sonuçlanan patent davası savaşlarında bu sefer Apple’ın başı ciddi derecede ağrıyacağı benziyor.Zira Apple davanın kesin neticesi sonucunda ciddi bir tazminat ödeyebilir.

Apple’a dava açılan konu ise tasarladıkları işlemcilerde verimliliği artıran bir takım düzenlemelerin patentlerinin bir başka kuruma ait olması.Bu kurum ise Amerika Birleşik Devletler’indeki Winconsin Üniversitesi’ne bağlı bir vakıf olan Wisconsin Alumni Research.Vakfın açtığı davada Apple’ın iPhone ve iPad’lerinde kullandığı A7,A8 ve A8X işlemcilerinde kullanılan verimlilik sağlayıcı teknolojiyi içeren patentlerinin ihlal edildiği tespit edilmiş durumda.Bu tespit davaya katılan jüri üyelerince belirtilmiş.Bahsi geçen işlemciler Apple’ın iPhone 5s,6 ve 6 Plus modellerinde kullanılıyor.

Bununla birlikte vakıf Apple’ın yeni tasarladığı ve bu sene çıkan iPhone6s,iPhone6s Plus ve iPad Pro modellerinde yer verdiği A9 ve A9X işlemcilerinin de benzer patentlerini ihlal ettiği için dava açmış durumda.

İlk davada jüri üyelerinin belirttiği ihlallerin onaylanması sonucunda Apple 1 milyar dolara yakın tazminat ödemeye mahkum olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı