Htc One M9 Stock Rom Dönüş Rehberi

HTC One M9 stock rom dönüş rehberi ile sizlerle birlikteyim.

Android platformuna sahip akıllı telefon kullanıcılarının kimilerine göre klasikleşmiş bir döngüsü vardır. Akıllı telefon alınır.Bootloader kilidi kapalıysa açılır.Root yapılır,custom recovery yüklenir ve böylece cihazınızda tam hakimiyet kurmuş olursunuz.

Tabi bu durumdan geri dönmek isteyen kullanıcılar olabilir. Yani akıllı telefonunuzu kutusundan ilk çıkardığınız zamanki yazılımına geri döndürmek isteyebilirsiniz.

Sizde bu kullanıcılardan biriyseniz Htc One M9 Stock Rom Dönüş rehberimiz tam size göre demektir.

Htc One M9 ve diğer One serisi kullanıcıları cihazlarını tamamen stock ve kutudan ilk çıktığı hale getirmeyi ya cihazlarını bir problemden dolayı teknik servise vermeden önce ya da cihazlarını satışa çıkarmadan önce düşünüyor.

Htc diğer üreticiler kadar bootloader kilidinin açılması ve stock rom’ların paylaşımı konusunda esnek davranmadığı için bu konularda işlem yapmak biraz daha bilgi birikim ve dikkat istiyor.

Aşağıda ayrıntılı olarak sıralayacağımız işlemleri eksiksiz yaparsanız çok kolay bir şekilde siz de Htc One M9’nuzu tamamen stock hale getirebilirsiniz.

Htc One M9 Stock Rom Dönüş Adımları

ÖNEMLİ UYARI: Bu rehber adımları HTC ONE M9’un Avrupa versiyonu içindir. Hangi bölgeden olduğunu bilmediğiniz cihazlara lütfen rehberdeki işlemleri uygulamayınız.

Rehberimizin adımlarına geçmeden önce bazı gereksinimler olacak. Bu gereksinimleri şöyle sıralayabiliriz.

#Cihazınız S-Off olmalıdır:Cihazınızın bootloader kilidini açıktan sonra root yapıp custom recovery yaptığınızı varsayıyoruz. Zira tüm adımların olmazsa olmazı S-Off olmanız için cihazın root yapılması ve custom recovery yüklenmiş olması gerekir.

Htc One M9’un S-Off yapılması için şu an için iki seçenek mevcut.Birincisi Sunshine sitesi üzerinden 25 Amerikan Doları ücretle S-Off yapılması.

İkinciyse güvendiğiniz bir telefoncuda java kartla S-Off yapılması.Telefoncular 40-50 TL gibi bir ücret karşılığında bu işlemi yapıyor.

#Root yetkiniz olmalıdır:Birinci adımı yapabilmek için Htc One M9 cihazınız root edilmiş olmalıdır.Htc One M9’ı root yapma için ayrıca Root yapma rehberimize de göz atabilirsiniz.

#Adb-fastboot dosyasına ihtiyaç olacak:Windows komut istemcisinden yazacağımız komutların cihazımıza ulaşması için gerekli dosyanın bilgisayarınızda olması gerekir.Gerekli dosyası buradan indirebilirsiniz.

#Güncel Htc sürücüleri mutlaka kurulmalı:Bilgisayarınızla akıllı telefonunuz arasındaki bağlantıyı sağlayacak güncel Htc sürücülerini mutlaka kurmalısınız.

Sürücüleri bilgisayarınıza Htc Sync Manager‘i kurarak edinebilirsiniz.Sürücüleri kurduktan sonra bilgisayarınızı bir kez kapatıp açmakta fayda var.

Tüm bu gereksinimleri karşılıyorsak artık Htc One M9 stock rom dönme adımlarına başlayabiliriz.

S-Off’lu cihazınızı daha önceden Asya,Avrupa modellerine yada Developer Edition modeline çevirmek için CID,MID numalarından birini veya ikisini birden değiştirmiş olabilirsiniz.

İşe bunları orjinal haline döndürmekle başlamalıyız.CID ve MID numaralarını koruyarak custom rom kurduysanız bu işlem adımlarını atlayabilirsiniz.

Cihazınızı fastboot modunda başlatıp bilgisayarınıza bağlayıp aşağıdaki komutu giriyoruz.Türkiye için orjinal CID numarasını yazmak için komut istemcisine,

1-fastboot oem writecid HTC__M27 komutunu yazarak enter’a basıyoruz.

Yukarıdaki verdiğimiz CID numarası sizin cihazın için farklı olabilir.Değiştirmeden önceki CID numarası neyse siz onu girmelisiniz.Eğer önceki orjinal CID numarasını bilmiyorsanız komut satırına fastboot getvar all komutunu yazarak cihazınızın orjinal CID numarasını öğrenebilirsiniz.CID numarasını orjinal haline çevirdik fastboot reboot komutunu girip tekrar fastboot moduna geliyoruz.

MID numarası Asya ve Avrupa cihazları aynıdır.MID numarasını orjinal hale çevirmek için aşağıdaki komutu yazıp enter’a basıyoruz.

2-fastboot oem writemid 0PJA10000

Hemen akabinde tekrar fastboot reboot komutunu girerek cihazımızı tekrar başlatıyoruz.Böylelikle hem CID hem de MID numaralarımızı orjinal hale getirdik.

Şimdi sıra geldi Htc One M9’un bootloader kilidini kapatmaya.Bu işlemi cihazınızı satmayacak yada teknik servise vermeyecekseniz isterseniz atlayabilirsiniz.Biz cihazın güvenliği için tekrar kapatmakta fayda görüyoruz.Karar sizin.

Bu adımda vereceğimiz komutlar için cihazın fastboot modunda olmaması gerekir.

Zira vereceğimiz komutlar fastboot modunda çalışmaz.Cihazın açık olması yeterlidir.Öncelikle yeni bir komut penceresi açarak aşağıdaki kodu girelim.

3- adb shell

Bu komutu girdikten sonra açılan satırın hemen ardına aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırma yöntemiyle girerek enter’layın.

4- echo ne ‘\x00\x00\x00\x00’ | dd of=/dev/block/mmcblk0p2 bs=1 seek=33796

Komutu gönderdikten sonra exit yazıp shell satırından çıkabiliriz.Artık cihazımızın bootloader kilidi kapatıldı.Re-Locked olarak değil orjinal hali olan Locked olarak görülecektir.

Artık son aşamada işimiz RUU.zip dosyamızı cihazımıza flaşlamak olacak.Gerekli olan RUU dosyasını indirip zipli haliyle adb-fastboot dosyanızın bulunduğu dizinle aynı dizine atın.

İndirdiğiniz zipli dosyanın adını RUU olarak isimlendirebilirsiniz.Komut satırına yazarken kolaylık sağlayacaktır.

Bu aşamada vereceğimiz komutları kullanabilmek için cihazımızı tekrar fastboot modunda başlatıyoruz.

RUU.zip dosyasını cihazımıza flaşlamaya hazır hale getirmek için önce şu komutu veriyoruz.

5- fastboot oem rebootRUU

Bu komutu verdiğimiz zaman telefonumuzun ekranında siyah fon üzerinde HTC yazısı belirecektir.Bu durum cihazımızın RUU dosyasını dahili belleğe yazmaya hazır olduğunu gösterir.Hemen ardından şu komutu vererek zipli dosyanın tamamının yazılmasını bekliyoruz.

6- htc_fastboot flash zip ruu.zip

Hemen akabinde fastboot reboot-bootloader komutunu vererek cihazımızı bootloader modunda tekrar başlatıyoruz.Bu adımın bitimiyle artık Htc One M9 stock romu ve stock recovery’si ile tamamen orjinal haline dönmüş duruma geliyor.

HTC ONE M9 S-OFF KALDIRMA (TERCİHE BAĞLI)

Eğer cihazınızı satacak yada teknik servise verecekseniz S-Off’u da kaldırmanızı öneririz.

Bunun dışında cihazı kendiniz kullanmaya devam edeceksiniz S-Off kaldırmayın.

Kaldırırsanız tekrar para vererek S-Off yapmak zorunda kalırsınız.

Eğer Htc One M9’u tekrar S-On yapacaksanız aşağıdaki komutu fastboot moduna aldığınız cihazınıza gönderiyorsunuz.

7- fastboot oem writesecureflag 3

Cihazını yeniden kurduğunuzda gerekli yazılım güncellemelerini alacaktır.

Htc One M9 stock rom dönüş rehberi makalem umarım sizlere fayda sağlayacaktır.

Fayda görmeniz dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı