Android Pil Ömrü Nasıl Uzatılır Rehberi

Akıllı telefonlarda üstünde en çok konuşulan bileşen hiç kuşkusuz piller.2016 yılına yaklaştığımız şu günlerde de kullanıcıların dertleri genelde aynı.Android pil ömrü nasıl uzatılır.?Pilim az gitmeye başladı.Pilimi neyin tükettiğini bulamıyorum ve buna benzer ifadeleri etrafınızda sıkça duymuşsunuzdur.

Rehberimizde bu tip sorunlar yaşayan kullanıcılar için bazı çözümler sunacağız.Önemle belirtmek isterim ki bu çözümler tek başlarına hayat kurtaran yada pil ömrünüzü 2 katına çıkaracak çözümler değil.Zaten öyle bir çözüm de yok!

Rehberimizi iki ana bölüm olarak ayırıyoruz.Birinci kısımda cihazlarına root yetkisi vermeyen aldığı gibi kullanan kullanıcılar için bazı çözümler bulunacak.

İkinci kısımda ise daha çok cihazlarını rootlayan fakat herhangi bir Android pil ömrü uzatma programı kullanmamış kullanıcılar için çözümlere yer vereceğiz.

Android pil ömrü rootsuz cihazlarda nasıl artırılır

1-Hangi uygulamalar pil düşmanı bulun:Bazı uygulamalar sanki özel olarak akıllı telefonunuzun pilini sömürmek için yapılmıştır.Bunların hangisi olduğunu öğrenmek için telefonuzun ayarlar-pil yolunu takip etmeniz yeterli.Burda liste halinde pilinizi hangi uygulamaların ne kadar CPU kullandığı,cihazı ne kadar uyanık tuttuğunu görebilirsiniz.

Kişisel deneyimlerim sonucunda şunu diyebilirim Android pil ömrünü uzatmak istiyorsanız Facebook,Swarm,Foursquare gibi devamlı konum isteyen uygulamaları kaldırın.Eğer ben bunlardan vazgeçemem diyorsanız en azından Swarm ve Foursqaure gibi uygulamaların ayar kısmına girerek devamlı konumunuzu kullanmalarına izin vermeyin.

Bunu yapabilmek için ayarlar-gizlilik ayarlarına gelip resimde görünen iki işaretli yeri deaktif hale getirin.Üzerindeki check-in işaretlerini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Android pil ömrü

Yapacağınız bu küçük değişiklik hatırı sayılır bir fark yaratacaktır.Emin olabilirsiniz.Aynı uygulamayı Foursquare uygulamasında da uygulayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

2-Google konum servislerini kapatın:Her ne kadar hayatımızı kolaylaştıran bütün uygulamalar konum servislerini kullansa da bazıları için bu servisleri kullanmanın pek bir önemi olmuyor.Android pil ömrü artırma yöntemi olarak bir diğer seçenek Google konum servislerinin kapatılmasını söyleyebiliriz.

Aslında Google son bir sene içerisinde konum servislerini kullanma konusunda oldukça yol aldı.Daha önceleri her an cihazımızın konumunu bulmaya çalışıp ciddi pil sorunlarına neden olan Google Play Hizmetleri artık daha efektif olarak konum servislerini yönetiyor.

Yine de konumla işim yok diyorsanız akıllı telefonunuzdaki Google uygulamasının konum ayarlarına girip konum bildirme ve konum geçmişini kapatabilirsiniz.Aynı menüde ayrıca konum bilgisine eriş seçeneğini de deaktif edebilirsiniz.

Android Pil Ömrü -2

3-Klasik ama garanti.Ekran parlaklığınızı optimum seviyede tutun:Tabiki ekranlar pilimizi en çok sömüren bileşen.Her geçen sene piksel yoğunluğu ve parlaklığı artan ekranlar ve bunun karşısında pek bir gelişime uğramayan piller.

Bu durumda yapılacak en doğru şey parlaklık çubuğunu size uygun duruma getirip otomatiğe almak.Artık ekranlar değişen ışık koşullarına çok daha iyi adapte olabiliyorlar.Android pil ömrünü arttırma çözümlerinden belki de en garantisi budur.Cihazınızı aynı parlaklıkta bırakmamaya dikkat edin.Zira bu faydadan ziyade zararı olacaktır.

Android pil ömrü uzatmak noktasında doğru bilinen bir yanlışı da hazır yeri gelmişken düzeltelim.Android’de son kullandığınız uygulamaları kapatmak bu konuda size bir fayda sağlamaz.

Aslında son uygulamalar arkada çalışan uygulamalar demek değildir.Android’de bir uygulamadan tamamen çıkmak geri tuşuyla o uygulamadan çıkmaktır.Eğer siz bir uygulamadan home tuşuyla çıkarsanız yada direk başka bir uygulamaya geçerseniz sistem bir önceki uygulama yada uygulamaları belleğe alır.

Böylelikle siz daha önceden girdiğiniz uygulamaya tekrar girdiğiniz zaman uygulama tekrar belleğe yazılma ihtiyacı duymaz.Android pil ömrü arttırma seçenekleri arasında son uygulamaları silmeyi kesinlikle düşünmeyin.

 

Android pil ömrü rootlu cihazlarda nasıl artırılır

Bu bölümdeki asıl olay cihazına root yetkisi vermiş kullanıcıların uygulayabileceği çözümlerin sunulmasıdır.Tabiki bir önceki bölümde sunduğumuz önerileri bu bölümde de kullanabilirsiniz.

Android pil ömrü uzatma programı

Bu bölümde sunacağımız çözümler program bazında olacağından aşağıda sıraladığımız uygulamalardan istediğinizi kullanabilirsiniz.

1-Better Battery Stats:Rootlu cihazlarda kullanılmasını önerdiğimiz ilk pil uygulaması.Root yetkisi sayesinde daha derin pil ve servis analizi yapabilen uygulama cihazınızı hangi uygulamaların yada servislerin uyandırıp gereksiz pil harcadığını size gösterir.

Android pil ömrü *3

Bunları göstermekle kalmaz cihazın derin uykuya geçip geçemediğini daha efektif bir şekilde size sunar.

 

Uygulama menüsünde awake bölümünde cihazınızı uyandıran uygulama ve servisleri görebilir bunların cihazınızı ne sıklıkla uyandıracağını siz belirleyebilirsiniz.

Özellikle konum servislerini devamlı açık tutan kullanıcılar için oldukça yararlı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Better Battery Stats uygulamasını indirip deneyim sahibi olabilirsiniz.

 

2-Gsam Battery Monitor-Root Companion:Pil uygulamaları arasında bir diğer önerdiğimiz uygulama Gsam’ın pil kontrol uygulaması.Uygulama basit ve kolay anlaşılır bir arayüze sahip.

Mantık olarak Android’in pil tüketen uygulamaları gösteren sistemi olarak düşünülse de root yetkisinin avantajlarını sonuna kadar kullanan bir uygulama diyebiliriz.

Ana ekranda uygulamaların,Wi-fi,mobil datanın kullanım bilgilerini ve cihazın ne kadar süre hangi uygulamalar tarafından uyandırıldığını görebilirsiniz.Ayrıca pil sıcaklığı,mobil şebekenin çekim kalitesi gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

3-Greenify:Greenify uygulaması da Android pil ömrünü uzatmak için denenmeye değer bir uygulama.Uygulamanın çalışma mantığı oldukça basit.Bazı servisleri olan uygulamalar(google plus,facebook gibi) siz zorla kapatsanız dahi arka planda tekrar başlayıp çalışmaya devam ederler.

Greenify’da belirlediğiniz uygulamaları seçerek o uygulamaların telefonunuzu bir kenara bıraktığınız zamanda da arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.Greenify bu noktada arka planda çalışan o uygulamaları tamamen kapatmaz.Sadece uyku moduna alır.

Siz cihazınızı uyandırıp uygulamayı açtığınızda uygulama uykudan uyanıp kullanıma hazır hale gelir.Belirleyeceğiniz arka plan canavarı uygulama ile ciddi kazanımlar elde edebilirsiniz.Facebook,Swarm,Foursquare gibi uygulamaları ben öncelik olarak görüyorum.Hepsi gerçekten başlı başına pil düşmanı uygulamalar.

Greenify’ın bir diğer avantajıda hem rootlu hem de rootsuz cihazlarda kullanılıyor olması.Eğer uygulamanın lisanslı versiyonunu alırsanız ekstra özelliklere sahip oluyorsunuz.(Otomatik olarak uykuya alma ve uyandırma gibi.)

Android pil ömrü -4

Android pil ömrü *5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uygulamayı Google Play Store‘dan ücretsiz olarak indirebilir,dilerseniz lisansını satın alarak diğer avantajlı özelliklere sahip olabilirsiniz.

Rehberimizin başında da belirttiğimiz gibi bu yöntemlerin hiçbiri pilinizin olağanüstü sonuçlara imza atacağını garanti etmez.

İçlerinden aklınıza yatan sizin kullanım senaryolarınızda zorlamayacak olanları seçerek pil tasarrufu yapabilirsiniz.

Rootlu cihazlar tasarruf noktasında daha avantajlı gibi görünsede Greenify  gibi seçenekler de rootsuz cihaz kullananlar için verimli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Siz de yorumlar kısmında bu tip pil tasarruf yöntemlerini kullanıp kullanmadığınızı bize yazabilirsiniz.Eğer kullanıyorsanız hangileri sizin için daha verimli oluyor.?

Bu konuyla ilgili tecrübeleriniz varsa bizimle paylaşırsanız içeriğimizin gelişmesi konusunda yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı