instagram Android Sürümüne 3D Touch Desteği

instagram Android 3D Touch dediğimizde ne alaka diyebilirsiniz.Zira 3D Touch Apple’ın yeni nesil iPhone’larında kullandığı bir teknoloji.3D Touch denmesinin ana nedeni de cihazlarda baskıyı algılayan bir mekanizmanın var olması.

#instagram Android sürümünde yaptığı güncelleme ile bu özelliği yazılımsal bir marifet ile Android platformuna da getirmeye başlamış.Başlamış diyoruz zira güncelleme ilk Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmaya başlamış durumda.

Güncelleme ile 7.13.0 sürümüne yükselen uygulamanın güncellemesini beklemeden denemek isterseniz buradan instagram android apk dosyasını indirip kurabilirsiniz.

instagram Android 3D Touch Neler Getiriyor

Aslına bakacak olursak tam da iPhone’daki 3D Touch deneyimi olduğu söylenemez.Çünkü uygulamaya girmek için yine klasik olarak kapasitif ekrana dokunarak uygulamayı açıyoruz.

iPhone’daki gibi uygulama ikonuna basarak herhangi bir tepki vermesini beklemiyoruz.

Uygulamanın içinde ise hemen hemen 3D Touch ile benzer bir deneyimi yakalayabiliyoruz.Aşağıda videosunda da görebileceğiniz gibi resimlerin üzerine baskı yaparak büyütebiliyoruz.

Seçtiğimiz resmin üzerinde parmağımızı basılı tutarak aynı zamanda beğenebilir,paylaşabilir veya resim içerisinde etiketlenmiş kişileri görme seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Parmak ekrandan kaldırılmadan yukarı yönlü bir hareket uygulandığında ise resim eski küçük ön izleme boyutuna geri dönüyor.

instagram Android yeni sürümünde ayrıca bu hareketleri yaparken titreşimle bize geri bildirim sağlanıyor.

Her ne kadar 3D Touch’ın donanım katkısı olmasa da yazılımla bu tip özelliklerin gelmesi güzel.Android platformunda da yavaş yavaş donanım olarak desteklenen benzer teknolojili cihazlar olsa da(Huawei Mate S gibi) bunların uygulamalarla bütünleşik halde ve verimli çalışması daha önemli oluyor.

Bu durumdaki en büyük engel de Android’in dağınık yapısı oluyor maalesef.3D Touch benzeri özellikler Android platformuna donanım bazında gelecekse bunu Google’ın çok uzak olmayan bir gelecekte yeni nesil Nexus’larda entegre etmesini bekleyebiliriz.

instgram Android uygulamasına gelen 3D Touch benzeri özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?Android platformundaki cihazlara da 3D Touch benzeri donanım ve yazılım özelliklerinin gelmesini bekliyor yada istiyor musunuz?

Yorumlar kısmında fikirlerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız bizler de sizlerin yorum ve fikirlerinize göre içeriklerimizi güncelleyebiliriz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı