Tüm Detaylarıyla Android N Özellikleri

Google Android’in yeni sürümünün betasını yayınladığında herkes için sürpriz olmuş, N kod ismiyle yayınlanan ilk betada Android N özellikleri ilk kez gün yüzüne çıkmıştı.

Beta olan ilk sürüm daha sonra geliştirici sürümü olarak güncellendi. Şu an itibariyle Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player ve Pixel C gibi cihazlarda geliştirici sürümü denenebiliyor.

Bu cihazlardan birine sahipseniz www.android.com/beta adresine gidip programa dahil olabilirsiniz. Programa dahil olmadan önce uygulama datalarınızı mutlaka yedeklemelisiniz. Zira programdan geri döndüğünüzde tüm verileriniz silinecektir.

Android Beta programına dahil olduğunuzdan birkaç dakika sonra cihazınıza OTA üzerinden güncellemeniz geliyor.

Peki yeni sürümün 3. geliştirici versiyonunda neler var?

Android N ile birlikte gelen belli başlı özellik ve geliştirmeleri 10 maddelik bir liste halinde hazırladık.

Android N Özellikleri Ve Geliştirmeleri

  • JIT adı verilen yeni geliştirilen bir derleyici ile performans iyileştirmesi. Artık uzun süren uygulamalar optimize ediliyor yazısını bundan sonra görmeyeceğiz.
  • Yeni çoklu işlem seçenekleri. Bölünmüş ekran özelliği
  • Hızlı cevap vermeyi sağlayan yeni bildirim sistemi
  • Quick Switch:Pc’lerdeki Alt+Tab kombinasyonuna benzetebileceğimiz o an en sık kullandığınız uygulamalar arasında hızlıca geçiş yapmanızı sağlayan özellik
  • Hızlı ayarlar için anahtarlar
  • Ayarlar menüsündeki seçenekler için altbaşlıklar
  • Veri tasarruf özelliği
  • Doze’un güncel versiyonu. Cihaz artık ekran kapanınca otomatik olarak uykuya geçiyor. Bir önceki versiyonda cihaz bir süre hareketsiz kalması gerekiyordu.
  • Unicode 9 standartını destekleyen emojiler
  • Güvenlik geliştirmeleri. Dosya seviyesinde şifreleme ve kesintisiz güncellemeler

Şimdi bunlardan bazılarını sizler için görsellerle açıklayalım.

 

1.Multitasking:Bölünmüş Ekran+Quick Switch 

Android N özellikleri arasında belki de en tanıdık gelen bu özellik bu olabilir. Zira Samsung’un büyük ekranlara sahip telefonlarında ekran bölünebiliyordu.

Google yeni sürümde bunu standart hale getiriyor. Stock Android’de de artık ekran ikiye bölünüp iki ayrı uygulama aynı anda kullanılıyor.

Android N Özellikleri

Bu özellik geliştirici sürümünde de çok yumuşak ve sorunsuz çalışıyor. Fakat henüz geliştiriciler uygulamaların hepsini optimize etmediği için bazı uygulamalar desteklemiyor.

Bölünmüş pencere özelliğini, herhangi bir uygulama açıkken son uygulamalar tuşuna uzun basarak aktif hale getirebiliyorsunuz.

Zaman içinde gelecek güncellemeler, geliştiricilerin uygulamalarını optimize etme fırsatını verecektir.

Quick Switch ise PC’lerdeki ALT+Tab kombinasyonuna benzetebiliriz. Sistem, son uygulamaları açan kapasitif tuşa iki kere ard arda basmakla işliyor.

Android N Özellikleri

 

Arkada çalışan ve sizin en sık kullandığınız uygulamalar arasında geçişi oldukça pratik hale getiriyor. Bu özellik de geliştirici sürümü olmasına karşın oldukça hızlı ve seri çalışıyor.

2.Hızlı Ayarlar İçin Anahtarlar

Üçüncü parti uygulamalarla kullanabildiğimiz bir özellik artık standart olarak Android’e gelmiş durumda. Artık bildirim ekranını çektiğimiz ilk adımda bizi hızlı ayar anahtarları karşılıyor.

Android N Özellikleri

 

 

 

 

 

 

 

Standart olarak gelen anahtarların yerlerini kendimiz belirleyebiliyoruz.

Anahtarlarla Wİ-Fİ, hücresel veri, pil durumu, rahatsız etme özelliği ve fener hızlıca kontrol edilebiliyor.

3.Yeni Bildirim Sistemi Ve Hızlı Cevap Özelliği

Yeni bildirim merkezi Android N özellikleri arasında oldukça göze çarpan bir yenilik olarak görülüyor.

Google bildirimlerin %50’sinin sohbet uygulamalarından geldiğini söylüyor. Buna bağlı olarak bildirimler kendi aralarında gruplanarak daha toplu bir düzene geçiyor.

Google bunu resmi olarak Bundled Notifications olarak isimlendiriyor. Bildirim gruplarını iki parmağınızla aşağı doğru çekerek genişletebilir, içeriğini rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Bildirim gruplarının yanında genişletme butonuna dokunarak da grupları genişletebilirsiniz.

Android N Özellikleri

 

Aynı zamanda sohbet uygulamalarından gelen bildirimlere hızlı cevap bölümü üzerinden cevap verilebiliyor. Bu şekilde uygulamaya girmeye gerek kalmadan hızlıca cevap yazılabiliyor.

4.Ayarlar İçin Altbaşlıklar

Android N özellikleri içinde küçük ama işlevsellik adına bir o kadar pratik bir değer özellik. Ayarlar menüsündeki seçeneklerin altında bilgilendirme başlıkları görüyoruz.

Android N Özellikleri

Yukardaki görselde gördüğünüz üzere başlıkların hemen altında ilgili başlıkla ilgili detaylar veriliyor. Böylelikle yine seçeneklerin içerisine girmeden ilgili özet bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca ayarlar bölümündeyken ekranı soldan çekerek geri butonunu kullanmadan bir diğer ayar bölümüne geçme imkanı sunuluyor. Bu özellikte oldukça pratik bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

5.Kaput Altı İyileştirme Ve Geliştirmeler

Yeni bildirim merkezi ve bölünmüş ekran gibi özellikler yeni Android sürümünün kuşkusuz en göze çarpan özellikleri.

Google aynı zamanda arka planda da birçok iyileştirme ve geliştirme ile geliyor. Bunlardan ilki güvenlik geliştirmeleri.

Google blok halinde şifreleme yerine dosya bazlı şifrelemeye geçerek Android cihazların kırılmasını daha zor hale getiriyor.

Bu şifreleme aynı zamanda medya üzerinden inen zararlı yazılımlara daha güçlü bir koruma sağlıyor. Aynı zamanda Google Play üzerinden indirilen uygulamaların da güvenlikleri artırılıyor.

Enerji verimliliği, pil optimizasyonları ve ram yönetimi alanında da bir dizi geliştirme yapılmış.

Marshmallow ile gelen Doze yeni sürümde artık ekran kilidi kapandığı anda devreye giriyor. Marshmallow sürümünde ise telefonunun belirli bir süre hareketsiz kalması gerekiyordu.

Geliştiriciler yeni sürümle birlikte bu özelliği kendi uygulamalarına entegre edebilecekler. Bu sayede arka planda devamlı uyanarak CPU’yu çalıştıran uygulamalar daha verimli bir şekilde çalışabilecekler.

Ram yönetimi alanında da Android N daha iyi bir deneyim sunacak. Project Svelte adı verilen verimlilik çalışması kapsamında Android telefonların ram ihtiyaçlarını azaltıyor.

Bu sayede hem uygulamalar arka planda çok fazla cihazı uyandırmıyor hem de daha az ram ile daha hızlı bir deneyim sunuyor.

Uygulamaların depolama biriminde kapladığı yer azalmakla birlikte aynı zamanda yüklenme hızları da artıyor.

Sonuç

Android her sene büyük bir devinim içinde gelişmeye ve geliştikçe daha kararlı bir hal almaya devam ediyor.

Marshmallow ile birlikte materyal tasarıma geçen, enerji verimliliği alanında büyük adımlar atan Google bazı küçük ama etkili dokunuşlarla yoluna devam ediyor.

Quick Switch, bölünmüş ekran, hızlı ayar toggle’ları, hızlı cevap verme gibi göze dokunur özelliklerin yanında birçok kaput altı iyileştirme ve geliştirme Android N’i daha da gelişmiş bir sistem haline getiriyor.

Android N henüz geliştirici sürümünde olsa bile oldukça seri ve hızlı çalışıyor. Çarşamba günü geliştirici sürümünün 4. OTA üzerinden destekleyen cihazlara gönderildi.

Sürümün yeni ismi de henüz belirlenmemiş durumda. Türkiye’den de isim önerisine katılanlar olmuş Android Namık gibi troll demelerine maruz kalmıştı. Tabiki Google’un bunu dikkate alacağını düşünmüyoruz:)

Son olarak Android N alacak cihazlar hakkında da henüz bir şey konuşamıyoruz. Google nihai sürümü Nexus’lara gönderdikten sonra kaynak kodları diğer üreticilere açacak.

Nihai sürümün sonbahar aylarında Nexus’lara geleceğini düşünürsek Android N’in diğer cihazlarda kullanımı 2017 yılına sarkabilir. Android’de geç güncellemelerle ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı