5 Adımda Etkili İçerik Nasıl Oluşturulur?

Etkili içerik nasıl oluşturulur?

Rakiplerinizi geçip üstlere tırmanmak ancak sorusuna kapsamlı ve detaylı bir cevap bulmakla olur. Şanslısın aradığın cevabı aşağıda bulacaksın.

Başarılı bloglar etkili bir içerik pazarlama stratejisinin, rakiplerinden daha iyi performansı göstermenin anahtarlarından biri olduğunu anlarlar. Ayrıca rekabetin iyi bir şey olduğunu da anlarlar.

Google’ın ilk 10’unda bir sürü kişi size karşı rekabet ediyorsa söz konusu arama teriminin çok para kazanma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Etkili içeriğin nasıl oluşturulacağını ve ilgili içeriğe dayalı bağlantılar oluşturmayı biliyorsanız, içerik sayfanız rakiplerinizin sayfalarından daha iyi performans gösterecektir.

Ve bu olduğunda, organik trafikte ve arama sıralamalarında bir artış göreceksiniz. Arama trafiğinin tüm kanalların müşteri başına en yüksek dönüşüm oranına sahip olmasından dolayı dönüşüm oranınız da yükselir.

Ve bu olduğunda, organik trafikte ve arama sıralamalarında bir artış göreceksiniz. Arama trafiğinin tüm kanalların müşteri başına en yüksek dönüşüm oranına sahip olmasından dolayı dönüşüm oranınız da yükselir.

İçerik pazarlaması veya iç pazarlama, çok sesli kelimeler gibi görünebilir ancak her ölçekteki blog yada marka, daha fazla müşteri kazanmak için bunları kullanıyor.

Yarım ve eksik bir yaklaşımla pazarlama stratejinize içerik pazarlama eklemeyin ve mucizeler beklemeyin – sonuç almak için sürekli zaman içinde çalışmanız gerekir.

Bu ayrıntılı makaleyi okuduktan sonra anahtar kelimeniz için 1 numaralı sıralamaya sahip olamazsınız, ancak daha organik trafik almak, tıklama oranınızı iyileştirmek, sosyal medya paylaşımlarınızı artırmak ve çevrimiçi pazar payınızı artırmak için diğer gizli fırsatları keşfedeceksiniz.

Ve, bu pazarlama taktiklerini zamanla tutarlı bir şekilde kullanarak, rakiplerinizden üstün olan etkili içerikler oluşturmanıza yardımcı olarak kullanın.

O zaman başlayalım.

1. Rakiplerinizi analiz edin.

SEO için gerçek bir sır mevcut değil.

Arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralamak istiyorsanız, doğru içeriği yaratmanız ve doğru şekilde tanıtmanız gerekmektedir.

İyi haber şu ki, içerik pazarlamacılığını pazarlama stratejilerine entegre eden şirketler olumlu sonuçlar alıyor. HubSpot’a göre blog sahibi şirketlerin % 55 daha fazla web sitesi ziyaretçisi üreten şirketler olduğunu gösteriyor.

Etkili içerik nasıl oluşturulur

Yeni ve değerli içerik üretmek konusunda her zaman tutkulu olmanız gerekir. Pazarlamacıların yaklaşık % 60’ı her gün en az bir parça içerik oluşturmaktadır.

Ancak, içerik oluşturma sadece bir başlangıçtır. Ayrıca içeriğinizi tanıtmak zorundasınız.

Ancak, içerik promosyonuna başlamadan önce, rakiplerinizi incelemeniz gerekir. Yanıtlamanız gereken bazı sorular şunlardır:

 • Hangi anahtar kelimeleri yüksek sıralamaya koyuyorlar?
 • Backlinklerini nereden buldular?
 • Hangi çapa metinlerini kullanıyorlar (tam eşlemeli anahtar kelimeler, kısmi eşleme, genel, markalı vb.)?
 • Hangi tür içerik(ler) yayınlıyorlar (makaleler, blog gönderileri, videolar, infograikler vb.)?

Etkili içerik nasıl oluşturulur makalemde bu iş için belki de en yararlı araç olan Ahrefs’den bahsedeceğim.

Rakiplerinizi analiz etmek için Ahrefs’i kullanabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptığınızda SITE EXPLORER sekmesini tıklayın ve rakibinizin sayfalarından birinin URL’sini girin. Ardından, “arama” düğmesini tıklayın.

Ahrefs nasıl kullanılır kısaca değinelim.

ahrefs nasıl kullanılır

Burada fark edeceğiniz ilk şey, yukarıda analiz ettiğimiz Shopify sayfasının 8 yönlendirme alanından 120 backlink oluşturduğudur. Bu, en az bir sitenin birkaç kez sayfaya bağlandığı anlamına gelir.

ahrefs nasıl kullanılır

Kontrol etmek istediğiniz bir sonraki şey, çapa metinlerin dağılımıdır.

Aşağı doğru kaydırmanız yeterlidir:

ahrefs nasıl kullanılır

Kullanıcılar ve marka görünürlüğünü değiştiren arama motoru optimizasyonunun mevcut durumu göz önüne alındığında, tam eşlemeli anahtar kelimeler yerine çapa metinlerinizde daha markalı anahtar kelimeler kullanmak suretiyle bağlantı değerinizi yükseltmek mümkündür.

Bağlantı profiline baktığınızda kendinize şu soruyu sorun:

Sayfanın oluşturduğu 120 backlinkten kaç tane dofollow var?

Dofollow bağlantılarının SEO değerini geçirdiğini ve arama sıralamalarını etkilediğini unutmayın. Nofollow bağlantılar ise link verilen sitenin herhangi bir SEO değerine etkisi geçmez.

Bu, nofollow bağlantıların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Daha fazla organik kullanıcı almak istiyorsanız daha fazla dofollow bağlantısı gerektiğini gösterir.

Shopify’nin blog sayfasında yaklaşık % 6 dofollow linki var. Bu, 120 bağlantıdan sadece 7 bağlantının aslında SEO değerinin geçtiği anlamına geliyor.

ahrefs nasıl kullanılır

Bu, 10 – 15 dofollow backlink alırsanız belirli sayfayı geçeceğiniz anlamına mı geliyor? Büyük olasılıkla.

Bununla birlikte, sayfa otoritesi, domain otoritesi, bağlantı kalitesi ve bağlantı türü (ör., Editörlük, siteye genel bakış) gibi diğer faktörler de önemlidir.

Rekabetinizi analiz ettiniz, artık içerik yaratmaya dalış yapmanın zamanı geldi.

2. Gökdelen tekniğini kullanın, ancak domain otoritenizi geliştirin.

Gökdelen tekniğine aşina olmalısınız. Eğer değilseniz, hadi gelin size bu teknikten bahsedeyim.

Aşağıdaki örnekte organik trafiğin 14 gün içinde % 110 oranında artırmasına yardımcı olan içerik oluşturma tekniğiyle aynı. Bu gerçekten dikkat çekici!

Gökdelen tekniği nedir

Gökdelen tekniğinin bir özeti:

 • Bağlantıya değer, alakalı ve etkili içeriğin bir parçasını bulun.
 • Bu içerik parçasından daha iyi bir şeyler yapın.
 • Onu tanıtmak için doğru kişilere ulaşın.

Bana güven, bu içerik pazarlama stratejisi işe yarıyor. Şahsen ben de bu tekniği çok fazla trafik oluşturmak için kullandım ve lkullanmaya devam ediyorum.

Ancak, gerçek şu ki, eğer başlangıç noktasındaysanız veya bloğunuz neredeyse yeni yeni otoriter olmaya başlamışsa, muhtemelen “gökdelen” ne kadar yüksek olursa olsun, belirli bir anahtar kelimede sıralama almak için mücadele edeceksiniz.

Rakiplerinizin de bu pazarlama taktiklerini keşfedebileceğini unutmayın. Sizinkinden daha iyi bir içerik parçası oluşturabilir ve sonuç olarak daha fazla ziyaretçi kazanabilirler.

Siz ve rakipleriniz arasındaki sonuçlarda fark yaratacak olan şey nedir?

Cevap basit. Domain otoritesi  ( https://www.technokaptan.com/domain-otoritesi-arttirma/ bu harika içeriği de mutlaka okuyun.)

Dolayısıyla, daha iyi hale getirebileceğiniz, bağlantı değerinde bir içerik parçası bulmanızı öneririm, aynı zamanda domain otoritenizi, en iyi içerik pazarlama stratejilerinizden biri haline getirmeniz gerekir.

3. Rakiplerinizin göz ardı ettiği içerik türlerini ekleyin.

Şüphesiz, etkileşimli içerik, durağan bir içerikten 2 kat daha etkilidir ve onu en akıllı içerik pazarlama stratejilerinden biri haline getirir.

Rakibinizin sayfasının yalnızca yazılı içeriğe sahip olduğunu fark ederseniz, görsel içerikten faydalanmak büyük bir fırsattır.

İnfografik eklediğim makalelerimin rakiplerin içeriklerini nasıl geçtiğinin cevabı içeriğimin rakiplerden daha efektif ve daha umut verici bilgiyle dolu olmasıdır.

Yazılı içeriğin arama motorlarına resimlerden daha fazla hitap ettiğini biliyorum. Resimli içeriklerin de daha fazla etkileşim aldığını biliyorum.

Bu ikisini birleştirerek infografikler hazırlıyorum. Yani bir taşla iki kuşu birden vuruyorum.

Bunu yaparak, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına hitap edecek şekilde infografik içeren sayfayı optimize ediyorum.

Geçmişteki bazı blog yayınlarımı okuduysanız, içeriklerimde çok fazla görsel içerik bulunduğunu fark edeceksiniz.

İşte temel sebep: Daha fazla kişinin yayınlarımı paylaşmasını istiyorum.

Resimler yazılı metinden 60.000 kat daha hızlı işlenir ve beyne iletilen bilgilerin % 90’ı görsel içeriktir.

Bu aynı zamanda daha fazla kişinin blog gönderisini paylaşacağı anlamına gelir, çünkü alakalı ve bilgilendirici görsel öğelere direnemezler.

Etkili içerik nasıl oluşturulurBu nedenle, Twitter’da (veya diğer sosyal medya platformlarında) paylaştığınızda daha fazla kişinin yayınınızı veya bağlantısını retweet istiyorsanız, biraz görsel içerik eklemeniz gerekir.

4. Daha iyi bir başlık oluşturun ve içeriğinizi okumak daha kolay hale getirin.

Şimdiye kadar, daha iyi başlıkların içeriğinizi yükseltmesine, potansiyel okuyuculara yardımcı olmasına ve sosyal medya paylaşımlarınızı artırmasına yardımcı olacağını zaten biliyorsunuz.

Blogculuk konusunda ciddi olmaya karar verdiğimde NeilPatel‘in başlık yazma sanatı konusunda bana yardımcı oldu.

Copyblogger metin yazarlığı ve eksiksiz içerik pazarlamada oldukça profesyoneldir. Dikkat çeken ve trafiği yönlendiren çarpıcı manşetlere ve alt edici içeriklere sahiptir.

Muhtemelen yapmanız gereken ilk şey, Google’da anahtar kelimenizi aramaktır. Daha sonra, ilk beş arama sonuçlarını inceleyin.

“E-posta konu satırı ipuçları” için arama yaptığımda organik sonuçlar şöyle:

Etkili içerik nasıl oluşturulur

Bunlar harika başlıklardır.

Bakalım her biri için daha iyi şeyler yapabilir miyiz.?

Orijinal:

E-posta Konu Satırları İçin En İyi Uygulamalar

Benzersiz varyasyon:

E-posta Konu Başlıklarını Yazmak İçin En İyi 7 Uygulama

Orijinal:

Mükemmel bir e-posta konu satırı yazmak için 17 İpucu

Benzersiz varyasyon:

Güçlü ve Mükemmel Bir E-posta Konu Satırı Nasıl Yazılır?

Sosyal medyada önemli paylaşımlar üreten başlıklar bulmak için BuzzSumo’yu da kullanabilirsiniz. Ardından, içerik başlığınızı buna göre yeniden yazın, modelleyin veya değiştirin.

Unutma, harika bir başlık, büyük bir pazarlama taktiği.

5.İçerik sayfalarınızı çok hızlı hale getirin.

Etkili içerik nasıl oluşturulur rehberimde en önemli konulardan biri de hız. Ne yazık ki, sayfa yüklemesi üç saniyeden uzun sürerse insanların % 40’ı bir siteyi terk edecektir.

Öte yandan, daha hızlı bir yükleme sayfası arama motoru sıralamalarını artırmaya yardımcı olur. Unutmayın, sitenizin yüklemesi gereken her fazladan saniye, dönüşüm oranınızda % 7’lik bir düşüşe neden olur. Evet, o kadar ciddi!

sayfa yükleme hızı

Görseldeki açıklamak gerekirse;

1 saniyelik gecikme %11 daha az sayfa görüntülenmesi, müşteri memnuniyetinde %16 azalma ve dönüşümde %7 azalma anlamına geliyor.

Deneyimlerime dayanarak diyebilirim ki, Google sonuçlarında yüksek sıralamaya sahip olan içerik sayfalarının en küçük maksimum resim dosyası boyutuna sahip olduğunu keşfettim.

Bu, resimlerinizin boyutunu ve bu resimlerin saklanacağı veritabanındaki alanı ifade eder. Resim dosyası boyutu büyükse, siteyi yavaşlatacaktır.

Sayfanız hızı daha hızlı bir sayfa sizden daha kötü bir içeriğe sahip olsa bile sizi geçebilir!

Sayfa yükleme sürenizi hızlandırmanın birkaç yolu vardır.

 • Statik içeriğinizi CDN servislerine yayın.
 • HTTP keep-alive’ı ektin hale getirin.
 • CSS’yi birleştirin.
 • Sıkıştırmayı etkinleştirin.

Sonuç

Etkili içerik pazarlama taktikleri şarttır. Bunların arasında neler var? Daha uzun biçimlerdeki yükseltilebilir, değerli içerikler oluşturma. Şimdiye kadar, uzun metrajlı içeriğin her durumda kısa makalelerden daha iyi olduğunu bilmelisiniz.

İçerik pazarlama stratejinizi ele almaya hazır olduğunuzda, kullanıcıların okumak için yeterli değeri bulmaları halinde uzun bir makaleyi okumaya istekli olduklarını unutmayın.

Yazımı sonlandırmadan arama motoru sıralamasında rakiplerinizin içeriğinden daha iyi bir içerik hazırlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Başlığınızda uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedefleyin.
 • URL’nizi kullanıcı dostu ve arama dostu yapın.
 • İçeriğinizi daha paylaşılabilir yapın.
 • Konunuzla alakalı otoritelere bağlantı verin.
 • Daha iyi bir sayfa tasarımı yapın.
 • Etkilenen kişilere ulaşın.

Etkili içerik nasıl oluşturulur rehberim umarım faydalı ve paylaşılmaya değer makaleler çıkarmanız yolunda size gerçek bir kaynak olur. Fayda görmeniz dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı