Domain Otoritesi (Domain Authority) Attırmanın En Etkili Yolları

Domain otoritesi arttırma web sitenizin yada bloğunuzun Google’ın gözünde itibarlı bir website yada blog olarak görülmesi bakımından kayda değer etkiye sahip bir çalışmadır.

Her içerik üretici webmaster’ın Google’da 1.sayfada ilk sırada olmak hayalidir. Ee bu da oldukça makul ve mantıklı bir istektir.

Bu makul ve mantıklı olarak nitelendirdiğiniz hayalin aslında biraz da duygusal($) bir nedeni olduğunu belirtelim. Aslında veriler de bunu destekliyor. Birinci konuma geldiğinizde, TO’nuz yani Tıklanma Oranı’nınız en yakın ikinci gelen pozisyondan yani ikinci sıradaki rakibinizden en az% 200 daha yüksek oluyor!

domain otoritesi arttırma

Domain Otoritesi Nedir?

Tabii ki, aslında bu noktaya ulaşma yolunda çok sayıda barikat var. Sadece domain otoritesi nasıl arttırılır sorusuna cevap buldum diye Google’da tahta oturacağım diye sakın düşünmeyin!

Örneğin, sadece belirli anahtar kelimeler için sıralamayı düşünüp o anahtar kelimelerden otoriter backlink almayı düşünmeyebilir, sıralamayı etkileyen diğer faktörleri düşünmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu faktörlerden biri de Domain Otoritesi‘dir.

Domain otoritesi nedir kısaca açıklamak gerekirse; DA, Moz tarafından geliştirilen ve bir sitenin ne dereceye yükseleceğini öngören bir sıralama metrikidir. SEO hakkında konuşmak ve SERP’lerde sıralamak için kullandığımız endüstri standartlarından biridir.

Domain Otoritesi, 1 ila 100 arasında bir ölçeğe göre ölçülür. 100’e yaklaştıkça, o kadar çok trafik ve daha iyi sıralama anlamına gelir.

Fakat tahmin edeceğiniz gibi düşük DA trafikte ve sıralamada büyük kayıplara neden olabilir. Bu yüzden iyi bir DA’ya sahip olmanız oldukça önemlidir.

Birçok kişinin Domain otoritesini yükseltmeye çalışırken sorun yaşadığını okuyorum. DA yükselmesi uzun vadeli bir süreç olduğu için insanlar genelde şikayet eder pozisyonda oluyor. Unutmayın ki birkaç değişiklik yapıp birkaç gün sonra da  DA’nızın fırlamasını bekleyemezsiniz.

Bununla birlikte, Domain otoriterinizi iyileştirmek için atmanız gereken adımlar var. Bir gecede olmaz ama düşündüğünüzden daha hızlı gerçekleşebilir.

Onlar yapıyorsa siz de yapabilirsiniz!

Domain Otoritesini Anlamak

Domani otoritesi hakkında herhangi bir şey yapmadan önce, hangi öğelerin DA’yı etkilediğini anlamanız gerekir. Ancak domain otoritesi arttırma ile ilgili uygulamalara geçmeden önce sitenizin DA’sının ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Bunun için DA’yı oluşturan Moz’un ücretsiz aracı Open Site Explorer‘i kullanabilirsiniz.

domain otoritesi arttırma

Son Moz’un domain otoritesi hakkında neler dediğine bakalım.

“Domain Authority’i 100 puanlık, logaritmik bir ölçekte değerlendiririz. Böylece, puanınızı 20’den 30’a çıkarmayı 70’den 80’e çıkarmaya göre çok daha kolay hale getirirsiniz.”

95 puanlık DA’ya sahip bir site yada bloğa sahipseniz ve bu rehberden yola çıkarak 100’e kadar çıkmak istiyorsanız, bunun olması muhtemel olmayacaktır baştan söyleyelim.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, DA’nızı yükseltmek için bazı farklı stratejilere-tekniklere haydi birlikte göz atalım.

Domain Otoritesi Arttırma Teknikleri

Bağlantı denetimi yapmak

Mükemmel bir DA sıralaması istiyorsanız, sağlıklı bir bağlantı profili sağlamaya odaklanmak zorunda kalacaksınız. Basitçe ifade etmek gerekirse, bağlantı profiliniz sitenizin kazanmış olduğu tüm backlinklerden ibarettir.

Google, söz konusu bağlantı profilinin otoriter olduğu anlamına gelen çok çeşitli özelliklere sahip bağlantı profillerinden hoşlanıyor ve bu, iyi, güvenilir bir sitenin bir işareti anlamına geliyor.

Ancak Google, sağlıklı olan bağlantı profillerini de sever. Kısacası, “sağlıklı” bir bağlantı profili, Google’ın yönergelerini izleyen bir profil.

Sitenizi cezalandırılacak ve bağlantı profilinizi sağlıksız hale getirecek bazı bağlantı stratejileri var. Google bunlara “bağlantı şemaları” diyor. Bunlar backlink almak adına kesinlikle organik olmayan yöntemlerdir.

Bahse girerim bu organik olmayan bağlantı şemaları kategorisine giren birkaç bağlantıdan fazlasına sahipsiniz.

Ancak, arama motorlarının sitenizi otoriter bir site olarak görmelerini istiyorsanız bunları (en azından çoğunu) kaldırmanız gerekir.

İnanın bana, mükemmel backlinkler almak için daha iyi ve daha güvenli yollar var.

Ve açıkçası, bu organik olmayan bağlantı şemalarına girerseniz, muhtemelen alakalı veya yüksek kalitede olmayan backlinklere sahip olursunuz.

Bağlantı denetiminizi tamamladıktan sonra, kötü veya istenmeyen bağlantıları reddettiğinizden emin olun. Bu, bağlantı profilinizi temizlemenize yardımcı olur ve bu da Google amcayı mutlu edecek ve DA’nızı artıracaktır.

domain otoritesi arttırma

Sitenize en çok bağlantı veren siteleri öğrenmek istiyorsanız Google Search Console emrinize amade durumda. Hesabınıza giriş yapın. Arama trafiği>sitenize bağlantılar kısmında en çok bağlantı verenler kısmına gelip bağlantı profilinizi görebilirsiniz.

Yüksek kaliteli bağlantılar almak

Domain otoritesi arttırma tekniklerinin en önemlilerinden biri de yüksek kalitede linkler almaktır.

Bağlantı şemaları için daha iyi seçenekler olduğunu ve bazı favorilerimi sizinle paylaşmak istediğimi belirttim. Bu yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanın, kesinlikle insanları çekecek şaşırtıcı içerikler oluşturmanız gerekir.

İçerik pazarlaması olarak adlandırılan bu şey, mükemmel bir bağlantı kurma stratejisi için kritik önem taşıyor.

Müthiş içerik üretiyorsanız, nişinizdeki diğer siteler de sitenize bağlanır ve bu DA’nızı organik olarak artıracaktır. Bağlantı sağlamaya değer içerik ürettikten sonra, bu bağlantıları almanın birkaç yolu var.

Bunlardan biri de insanlara yardım etmek. Evet, bu en iyi backlink oluşturma yöntemlerinden biridir çünkü gerçekten birisine yardım ediyorsunuzdur.

Herhangi bir arama motoru kuralını ihlal etmiyorsunuz ve sitedeyken iletişim halinde oluyorsunuz. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı 3 basit adımda özetleyeyim.

1. Adım: Adlarını değiştiren, kapatılan, taşınan siteleri veya kaynakları bulun.

2. Adım: Eski sayfaya/kaynağa bağlantı veren siteleri bulun.

3. Adım: Eski kaynaklara hala bağlantı verenlerle iletişime geçin.

1. Adım: Kaynak Bulma

Domain otoritesi arttırma kaliteli backlinkle olur, bunun için de kaliteli kaynak gerekir demiştik. 1. adıma örnek olarak seomoz.org’dan soemoz.com’a dönülmeyi örnek verebiliriz.

Bu tip siteleri makalenize konu ettiğiniz endüstriye göre  bulun. Örneğin sağlık sektörü ile ilgili bir makale yazdınız. Google’a yada Google News’e girip “healty rebrand” yazıp isim değiştirmiş siteleri bulabilirsiniz

Bunun dışında tamamen faaliyetini bitirmiş “ölü” diye tabir edebileceğimiz siteler de mevcut. Onları da aşağıdaki arama ölçütleri ile aratabilirsiniz.

 • “service not available”
 • “page no longer exists”
 • “this website is no longer updated”
 • “this page is no longer updated”
 • “no longer available”
 • “website closed”
 • “service no longer available”

2. Adım: Bağlantı veren siteleri bulma

Artık yeniden marka haline getirilmiş bir site veya güncellenmeyen bir site bulduğunuza göre, o sayfaya giden bağlantıları bulma zamanı geldi.

Eski kaynağın URL’sini alın ve seçtiğiniz backlink kontrol aracına kopyalayın. Bu örnekte Ahrefs kullanıyorum, ancak aynı şeyi yapmak için kullanabileceğiniz bir çok SEO aracı var.

O sayfayı veya siteyi işaret eden tüm backlinkleri Excel tablosuna veya Google Dokümanlar’a aktarın. Bunu yaptığınızda, bağlantı olanaklarıyla dolu bir e-tablo oluşturursunuz.

Artık son adımda eski kaynaklara bağlantı verenlerle iletişime geçmeye başlıyoruz.

3. Adım: Eski kaynaklara hala bağlantı verenlerle iletişime geçme

Son adımınız eski kaynakla halen bağlantı kuran tüm insanlara ulaşmaktır. Onlara eski bağlantıları hakkında bir gözden geçirmeyi  ve şu anda yayında olmayan siteye verdiği linki yeni makale için kendi sitemize istediğimizi kibarca belirtir bir mail atıyoruz.

Örneğin;

Merhaba,

Seo hakkında bazı ipuçları arıyordum ve şu makaleyi buldum. Makalenizde şu siteden bahsettiğinizi (eksimiş, kapanmış yada güncellemeyen kaynak) gördüm.

Sizi şöyle bilgilendirmek isterim ki artık bahsettiğiniz site kapalı, güncel değil yada yayındışı bir sitedir. O bağlantı yerine benim aşağıda linkini verdiğim makalemi koyabilirsiniz.

Belki sitenize güzel bir katkı sağlamış olurum.

İyi çalışmalar

İşte size domain otoritesi arttırma yolunda kazanılmış tamamen doğal, harika bir backlink. Ee Google’ın da istediği tam bu değil miydi!

Okuyucularınızın seveceği içeriği yaratın

Sizinle paylaştığım backlink yöntemleri ile ilgili küçük bir sorun var. Aslında inanılmaz içeriğiniz yoksa işe yaramazlar!

Teknik olarak bir SEO tekniği olmasa bile içeriğinizi doğru şekilde elde etmek, SEO’nun büyük bir parçasıdır.

İçeriğiniz harika değilse, hiç kimse sitenizi ziyaret etmez. Ve kimse sitenizi ziyaret etmezse, SEO gelişmeyecektir.

SEO sadece arama motorları ve algoritmalar hakkında değildir. SEO aynı zamanda gerçek insanlara trafik sağlamak, sosyal paylaşımlar yapmak ve evet kazandığınız backlinkler demektir.

Örnek olması bakımından size şahsen de takip ettiğim bir blog sunuyorum.

Lütfen içeriklerin sahip olduğu uzunluk, bilgi yoğunluğu ve paragraf uzunluklarına dikkat edin.

Sizlerin de severek takip edeceğiniz Copyblogger‘ı örnek olarak alabilirsiniz.

İçeriğinizle derinleşmeniz gerekiyor. İçeriğiniz kapsamlı olmalı ve bir konunun her ayrıntısını da kapsamalıdır.

Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu vereyim.

Basit olun. Uzun, karmaşık cümleler ve büyük paragraflar kullanmayın. Kısa paragraflar ve cümleler kullanarak içeriğinizin kullanıcı dostu olmasını sağlayın.

Bunu fark etmemiş olabilirsin, ancak paragraf başına nadiren iki cümle kullanıyorum. Ve cümlelerim çok kısa.

Bu, sayfayı parçalamanıza yardımcı olur ve bu da sayfayı daha iyi okumanıza yardımcı olur.

Medyaya dahil olun. Resimler, bilgi grafikleri ve videoların tümü içeriği daha da parçalamaya ve görsel ilgi kazanmaya yardımcı olur.

Resimlerinize alt yazı ve başlık metni verdiğinizden emin olun. Bu iki türden alt metin daha önemlidir.

Alt metniniz anahtar kelimenizi içermeli ve resmin genel bir tanımını vermelidir.

SEO’ya bütün olarak bakın

Moz, DA’nızı iyileştirmek için genel SEO’nuzun geliştirilmesini öneriyor. SEO’nun herhangi başarılı bir sitenin stratejisinin büyük bir parçası olduğuna göre bu şaşırtıcı bir şey değil.

Maalesef, herhangi bir SEO tekniğinin, DA’yı başkalarından daha fazla arttırdığına dair bir kanıt da yok. Tek bildiğimiz, SEO’yu geliştirmede önemli olduğu.

Bunun anlamı hem sayfanızdaki hem de sayfa dışı SEO’nızı iyileştirmeye odaklanmaktır. Daha önce söylediğim gibi DA’nın iyileştirilmesi SEO stratejinizin bir parçası olmalı.

Burada, üzerinde çalışmayı düşünmek isteyebileceğiniz SEO’nun birkaç özelliği (hem sayfa hem de sayfa dışı) bulunmaktadır.

Meta etiketleri. Başlık etiketleri ve meta açıklaması, sayfa üstü SEO’nun kilit yönleridir. Bu yardım arama motorlarının sitenizi daha kolay işler ve aynı zamanda insan okuyucularının sitenizdeki en alakalı içeriği bulmasını sağlar.

Mobile-first SEO. Google’ın mobile-first duyurusu ile birlikte, mobil düşünmek her zamankinden daha önemli.

Zaten masaüstü bilgisayarınızı ve mobil cihazınızı birbirinden tamamen farklı iki kategoriye ayırmadıysanız, bunu bugün yapmalısınız.

Mobil ortamların kendi ihtiyaçları vardır ve çoğu web trafiği mobil olduğundan burada ekstra dikkat göstermeniz gerekir.

Birincisi, bu can sıkıcı geçiş reklamlarıyla uyumlu bir tasarıma sahip olmalısınız.

Ayrıca mobil anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Son olarak, site hızı, kullanıcı deneyimi ve site gezinme gibi tipik sorunlara odaklanın.

Aklınızda büyük bir SEO strateji için özel bir SEO’cu olmak zorunda değilsiniz. SEO ve içerik pazarlamasını birleştirebilir veya yerel pazarlamanızın bir parçası olarak SEO’u ekleyebilirsiniz.

Domain otoritesi arttırma teknikleri rehberinin son bölümünde size 2 haftalık bir iş planı veriyorum.

Bunları doğru ve eksiksiz yaptığınız taktirde 2 haftada 5 puanlık bir artışı yakalayabileceğinize inanıyorum.

1. Gün: Bağlantı profili denetiminizi yapın ve istenmeyen bağlantıları reddin.

Gün 2-4: Sayfa üzerinde ve sayfadan bağımsız SEO’ya odaklanın.

Temel olarak şunlara odaklanın:

 • Başlık ve meta etiketleri
 • Site hızı
 • Kullanıcı dostu gezinme
 • Backlink fırsatları

Gün 5-7: İçerik oluşturma işlemlerinizi başlatın. Nişinizde güncel konular bulun ve kapsamlı bir içerik yazın.

Gün 8-10: İçerik üzerinde çalışmaya devam edin. En az 4 kısa makale veya 2 uzun makaleyi bitirmeyi hedefleyin.

Gün 11-14: Bu makalede bahsettiğim backlink yöntemlerinden herhangi birini veya tümünü kullanın. Birkaç gün içinde en az 2 backlink almayı hedef haline getirin.

Sonuç

İki haftanın sonuna geldiğiniz. Ee şimdi ne yapıyorsunuz? Yatıyorum.

Kesinlikle hayır!

Bunu yapmıyoruz. İş planında yaptığımız adımları otomatikleştiriyor yani tekrarlıyoruz.

Bunu yapmak zor değil. Süreci takip etme, iki haftada bir düzenli olarak yürütülmesini sağlama konusunda ayrıntılı bir kılavuz oluşturun.

Tüm süreci otomatikleştirirseniz, işiniz çok daha kolay bir hale gelecektir.

Her şeyden çok, uzun vadeli SEO stratejinizde domain otoritesi arttırma tekniklerine daha fazla odaklanmaya başlarsınız bu, sitenizin zaman içindeki performansını görmek için sağlam bir metrik sunacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı